Молодіжна субкультура. Молодь як соціальна група Питання для самоперевірки

Конспект уроку для 10 класу"Державна молодіжна політика в РФ"

Цілі уроку: визначити статус сучасної молоді, її проблеми та особливості, а також молодіжну політику держави; усвідомити особливості юнацького віку, зміну соціальних ролей та статусу людини; розвивати вміння аналізувати соціальні

проблеми, зіставляти думки щодо соціальним питанням, робити висновки, раціонально вирішувати пізнавальні та проблемні завдання, розкривати на прикладах найважливіші теоретичні положення; 3) формувати в учнів ставлення до проблеми молоді та відповідальності

молодого покоління; формувати в учнів пізнавальні та регулятивні універсальні навчальні дії.

Тип уроку: урок-дискусія.

Хід уроку.

Активізація пізнавальної діяльності.

Зобразіть схематично пристрій поняття молодь, якщо відоме визначення:

- це соціально-демографічна група, що виділяється на основі:

сукупності вікових показників;

особливості соціального стану;

соціально-психологічних властивостей, що визначаються

суспільним устроєм, релігією, культурою, особливостями

виховання і т. д. Слайд 1

Що ми розуміємо під державною молодіжною політикою?

Молодіжна політика: є одним із пріоритетних напрямів соціально-економічної політики Російської Федерації та Білгородської області, об'єктом діяльності держави; основною метою має створення соціально-економічних, правових та організаційних умов та гарантій для самореалізації особистості молодої людини, реалізації інтересів молодих громадян, їх соціального становлення, максимального розкриття потенціалу молоді на користь розвитку суспільства, а також для підтримки молодіжних об'єднань, рухів та ініціатив; сприяє забезпеченню політичного та культурного розвитку; спрямовано формування у молодих громадян патріотизму, поваги до історії, культури Вітчизни та інших народів; сприяє забезпеченню правами людини.

Об'єкти молодіжної політики

Молодіжна політика проводиться щодо: громадян віком від 14 до 30 років; молоді сім'ї, тобто. сімей у перші 3 роки після укладення шлюбу (а у разі народження дітей - без обмеження тривалості шлюбу), за умови, що подружжя не досягло 30-річного віку, а також неповних сімей з дітьми, в яких мати або батько не досягли 30- літнього віку; молодіжних та дитячих об'єднань.

Суб'єкти молодіжної політики . Молодіжна політика проводиться:

Державними органами та посадовими особами;

Молодіжними об'єднаннями, їх асоціаціями;

Молоді громадяни.

Програма загострює увагу до необхідності законодавчого включення до списку суб'єктів молодіжної політики органів місцевого самоврядування, які входять у систему органів структурі державної влади Російської Федерації.

Метою державної молодіжної політики є розвиток та реалізація потенціалу молоді на користь Росії. Державна молодіжна політика формується та реалізується органами державної влади та органами місцевого самоврядування за участю молодіжних громадських об'єднань, неурядових організацій та інших юридичних та фізичних осіб.

Головною молодіжною програмою біля Російської Федерації є цільова програма «Молодь Росії», розроблювана з періодичністю п'ять років і коригована щорічно за підсумками реалізації. Цільова програма «Молодь Росії» - федеральна молодіжна програма, яка затверджується розпорядженням Уряду Російської Федерації і включає комплекс соціально-економічних, правових, організаційних та інших заходів, покликаних забезпечити реалізацію молодіжної політики в Російській Федерації і спрямованих на вирішення різних молодіжних проблем, підтримку ініціативи молодих громадян та їх об'єднань.

Питання для обговорення:

Як же відбувається процес соціалізації, тобто дорослішання?Зробіть ранжування критеріїв «дорослості», починаючи з найважливішого.

    Створення родини

    Отримання паспорта

    Вік

    Постійна робота

    Закінчення навчального закладу (4,1,5,3,2) Слайд 2

З якими проблемами стикаються молоді люди на своєму шляху?

Проблеми молоді: здобуття освіти, що відповідає сучасному світовому рівню, що дозволяє знайти гарантовану роботу з високим заробітком та можливістю кар'єрного зростання;

самостійності та фінансової незалежності від батьків;

Одержанню (дотованих та безкоштовних) послуг установ соціальної інфраструктури (спорт, культура та ін.), участі у молодіжних програмах та проектах;

Самостійне вирішення своїх проблем усередині освітніх установ, у своєму районі, окрузі, місті, селі;

Інформованості про можливості додаткового заробітку;

Освоєння нових знань на основі сучасних освітніх технологій;

Збереження здоров'я;

Спілкування та отримання інформації за допомогою технологій мобільного зв'язку та Інтернету;

Розвитку та вдосконаленню своїх лідерських здібностей, до самореалізації у різних галузях господарства, у тому числі на державній та муніципальній службі.

Вчитель. Розвитку лідерських здібностей, самореалізації у різних галузях господарства, зокрема на державній та муніципальній службі сприяє участь молоді у молодіжних організаціях.

Молодіжні громадські організації – об'єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення та захист своїх прав та свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших спільних інтересів. Індивідуальними членами молодіжних громадських організацій можуть бути особи віком від 14 до 35 років. А якімолодіжні організації чи діють на території Білгородської області? (Відповіді учнів)

Запитання:

1. З якого періоду згідно з Конституцією РФ громадянин може

самостійно здійснювати у повному обсязі свої права та обов'язки?

2. Які права та свободи отримує молода людина?

Теорія соціальної стратифікації дозволяє зробити розподіл суспільства на соціальні верстви за однією чи декількома ознаками. Давайте зробимо стратифікацію учнів 10 класу за такими ознаками.

Вік

Вид діяльності

Місце проживання

Рівень доходів батьків

За захопленням

За психологічними особливостями

Припустіть, які зміни у вашому житті можуть відбутися протягом 10 років. (Слайд 3)

З якого віку молоді люди можуть одружуватися? Чи бувають винятки?

Які цивільні обов'язки має виконувати молодий громадянин РФ?

Як змінюється статус молодої людини з цивільним повноліттям?

Які позитивні моменти має для молодої людини наступ громадянського повноліття?

Наведіть приклади, що показують можливості індивідуального вибору молодої людини у різних сферах життя.

Чи легко бути молодими? Запишіть у зошиті, що дає молодість вам особисто? Що потребує чи має недолік? Слайд 4

Чи справедливе, на вашу думку, звинувачення молоді в інфантилізмі?

Позицію аргументуйте.

Вчитель. У процесі реформування Росії робляться спроби застосувати досвід розвинених країн до російської дійсності. З'явилося усвідомлення того, що значно дешевше та безпечніше підтримувати ефективну соціальну роботу, ніж утримувати величезний поліцейський апарат придушення. Головний аспект у соціальній роботі з молоддю робиться не на наданні необхідної допомоги, а на мінімальній стартовій підтримці. Тим самим держава знімає з себе зобов'язання всесвітньої опіки, що зменшує матеріальні витрати та стимулює розкриття здібностей молодих людей, творчих почав через розвиток мережі соціальних центрів. Специфіка соціальної роботиз молоддю у тому, що молодь розглядається не як об'єкт виховання, бо як суб'єкт соціальної дії, соціального відновлення.

Отже, основними цілями соціальної роботи з молоддю є:

створення системи соціального обслуговування молоді як державно-суспільної цілісної системи соціально-психологічного супроводу людини;

виявлення факторів, що зумовлюють розвиток асоціальної поведінки неповнолітніх та молоді;

надання екстреної допомоги неповнолітнім та молоді, які опинилися у важкій життєвій ситуації;

збільшення ступеня самостійності клієнтів, їх здатності контролювати своє життя і більш ефективно вирішувати проблеми, що виникають.

Давайте розглянемо, як реалізується молодіжна політика нашому регіоні.

Метою Державною молодіжною політикою є розвиток та реалізація потенціалу молоді на користь регіону та країни.

Державна молодіжна політика розробляється та реалізується у Білгородській області з урахуванням соціально-економічного розвитку регіону на основі наступнихпринципів:

виділення пріоритетних напрямів;

облік інтересів та потреб різних груп молоді;

участь молодих громадян у розробці та реалізації пріоритетних напрямів державної молодіжної політики;

взаємодія держави, інститутів громадянського суспільства та представників бізнесу;

інформаційна відкритість;

незалежність оцінки результатів Програми, що реалізується.

Ціль цієї Програми: створення умов для сприятливої ​​адаптації молоді до життя в суспільстві з урахуванням індивідуальних особливостейта соціального статусу молодої людини.

передбачається, що державна молодіжна політика реалізовуватиметься у межах пріоритетних проектів:

1. Залучення молоді до соціальної практики та її інформування про потенційні можливості розвитку:

1.1 . Білгородська молодіжна інформаційна мережа "Новий погляд".

1.2. Проект «Молодий доброволець регіону»

1.3. Проект «Кар'єра»

1.4. Проект «Молода сім'я Білгородчини»

2. Розвиток творчої активності молоді:

2.1. Проект «Команда»

2.2. Проект «Успіх у твоїх руках»

3. Інтеграція молодих людей, які опинилися у важкій життєвій ситуації, у життя суспільства:

3.1.Проект «Крок назустріч» Слайд 5

Нормативно-правову основу Програми складає Конституція Російської Федерації, Статут Білгородської області, федеральні та обласні закони та нормативно-правові акти, що регулюють відносини у сфері реалізації державної молодіжної політики.

Очікувані результати реалізації державної молодіжної політики у регіоні, оцінка її ефективності лише на рівні Білгородської області.

Вчитель. Отже, головним результатом реалізації державної молодіжної політики та, відповідно, Програми, має стати покращення становища молоді у суспільстві та, як наслідок, збільшення вкладу молодих людей у ​​розвиток області. Що передбачає соціальну відповідальність молоді, тобто вас. Я прочитаю вам притчу. Про що вона? с.121

Загальний висновок. До очікуваних результатів покращення становища молоді відносяться підвищення рівня здоров'я та якості освітніх послуг; доходів молодих людей у ​​порівнянні з попереднім періодом та доходами дорослого населення.

Результатами внеску молоді у соціально-економічний, суспільно-політичний та соціокультурний розвиток Білгородчини стали:

Кількісне поповнення та підвищення якості трудових ресурсів регіону;

Зростання лідерського потенціалу молоді;

Зростання професійної конкурентоспроможності молодих фахівців та їх внесок у економічний розвитокобласті;

Зростання частки інноваційних рішень та технологій, що реалізуються молодими спеціалістами народногосподарського комплексу регіону;

Скорочення фінансових та організаційних витрат, що породжуються низьким рівнем здоров'я молоді, поширенням у молодіжному середовищі різних залежностей та шкідливих звичок;

Поширення у молодіжному середовищі регіону встановлення на самостійне, ініціативне вирішення власних проблем;

Формування позитивної, внутрішньо інтегрованої культури, що покращує імідж області та, відповідно, тим самим підвищує її інвестиційну привабливість;

Підтримання та зміцнення соціальної та суспільно-політичної стабільності, зміцнення економічного зростання регіону та його муніципальних утворень;

Підвищення числа молодих людей, які здобули освіту (не нижче середньої професійної);

Скорочення кількості молодих людей, які мають вкрай низький рівеньдоходів і тих, хто живе нижче прожиткового мінімуму;

Скорочення рівня безробіття у молодіжному середовищі;

зниження рівня правопорушень серед молоді;

Підвищення ділової, підприємницької, творчої, спортивної активності молоді;

Підвищення рівня самоорганізації та самоврядування молоді у житті суспільства;

Зростання електоральної активності молоді, збільшення кількості молодих людей, які беруть участь у виборах органів влади та місцевого самоврядування всіх рівнів.

Як основний критерій оцінки ефективності державної молодіжної політики розглядається вплив заходів, що вживаються, на поліпшення становища молоді в суспільстві, динаміку та якість її суспільної та соціально-економічної активності в регіональному соціумі.

Д/з Конспект. Повторити п.30-33.Написати есе «Справа – за юнаків, совість – за дорослим, молитва – за старим». (Л. Пітер) Слайд 6

У той самий час молодіжну культуру можна як якесь ціле, якому притаманні певні риси. Насамперед це особливий характер відносин, зосереджений швидше за дружбу і приятельство у групах однолітків, ніж сім'ї. Потреба спілкування з однолітками виникає, як відомо, дуже рано. Юнацького віку властиве як прагнення до відокремлення, насамперед від старших (вчителів, батьків), так і бажання належати до будь-якої спільності однолітків. Складаються звані неформальні молодіжні групи (слово «неформальні» у разі використовується, щоб підкреслити важливе різницю з офіційно зареєстрованими громадськими молодіжними організаціями).

Потреба спілкуванні в кожного перетворюється на свої, особливі мотиви, що спонукають примикати до тієї чи іншої групи, до того чи іншого молодіжного напрямку. Хтось, як ви знаєте, сподівається знайти тут розуміння та емоційну підтримку, якої позбавлений у суспільстві дорослих. Інший відчуває, що групова приналежність множить його сили і робить більш захищеним у безжалісному світі гострої конкуренції та суперництва. Є й ті, хто прагне відчути владу над іншими.

Багатьом молодіжним групам властиво суперечливе поєднання однаковості та несхожості, індивідуальності. Одноманітність (у стилі поведінки, музичних уподобаннях, модній атрибутиці) підтримується всередині групи. Водночас сама спільнота прагне (насамперед зовні) виділитися у загальному потоці молодіжних рухів.

Деякі неформальні молодіжні об'єднання як відокремлюють себе від суспільства, а й у певних межах протистоять йому, відкидаючи цінності і культуру, що склалися (в цьому випадку можна говорити про молодіжну контркультуру). Таке демонстративне неприйняття суспільних засад, моралі, способу життя більшості особливо яскраво виявилося в молодіжних рухах у західних країнах у 60-ті роки. Деякі виступи студентів та молодих робітників проходили навіть під політичними гаслами (нові ліві). Надалі протест став виражатися й не так у прямому протистоянні суспільству, як у спробах «відійти» від нього, створивши нові форми людського гуртожитку (колонії хіпі).

У нашій країні часом появи неформальних молодіжних об'єднань стали 80-ті роки. Найбільш впливовим напрямком став рок-рух, об'єднаний, крім захоплень певним музичним стилем, загальними ідейними установками: антибюрократизм, пацифізм, антитоталітаризм. У 1987 р. пройшли перші фе-

стивали популярних рок-гуртів на великих концертних майданчиках.

Сьогодні в нашій країні існує безліч груп та напрямків у молодіжній культурі. Діяльність більшості з них охоплює сферу дозвілля (музика, спортивно-технічні захоплення тощо). Є об'єднання, пройняті громадськими інтересами, наприклад, екологічний рух. Сьогодні свій вплив на молодь прагнуть посилити політичні партії. Свої молодіжні підрозділи мають партії різного спрямування.

Є молодіжні групи, які кидають виклик громадській думці. Найчастіше це виявляється в особливостях одягу та модних доповненнях до нього. Іноді, однак, здійснюються і прямі антигромадські дії (хуліганство, бійки), наприклад, групами футбольних або хокейних фанатів. У цьому випадку суспільство стикається з негативною поведінкою, що відхиляється. Одне з радикальних угруповань, яке виражає антигромадські націоналістичні, часом профашистські погляди, - це звані скінхеди. Цей напрямок зародився наприкінці 60-х років. минулого століття у Англії. Основна зовнішня ознака – голена голова. Особливість поведінки – відкрита агресія. Через десятиліття угруповання скінхедів з'явилися у низці країн, зокрема й у нас. Їхні дії з епатажних (що обурюють громадську думку) нерідко переходять у злочинні (що порушують норми кримінального права).

Крайній і найнебезпечніший прояв поведінки, що відхиляється - злочинність, на жаль, зустрічається в молодіжному середовищі. (Згадайте: які причини злочинності? У чому складаються головні напрями боротьби з нею?) Ви знаєте, що молодіжні кримінальні угруповання відрізняють жорстка ієрархія та підпорядкування, суворий розподіл функцій, кругова порука. Вони замкнені та закриті.

Велику роль у виникненні та поширенні молодіжної культури грають засоби інформації. Схильність наслідувати моделі побаченого по телебаченню і в кіно мають не тільки підлітки, а й молодь. Проілюструємо це прикладами. На початку 90-х років. у США було показано фільм «Програма». В одному з його епізодів студент університету з метою демонстрації власної мужності лежав на розділовій смузі жвавого шосе, тоді як важкі вантажівки зі свистом проносилися поряд. Протягом двох тижнів після демонстрації фільму двоє молодих хлопців у різних штатах спробували виконати той самий трюк. Наслідки виявилися трагічними: обидва були задавлені на смерть водіями, які їх не помітили. Демонстрація з нашого телебачення

серіалу «Бригада» також викликала хвилю наслідувачів: молоді люди у різних регіонах країни стали об'єднуватись у свої «бригади», які мають явно кримінальну спрямованість.

Підбиваючи підсумки, виділимо основні риси молодіжної культури: це виклик цінностям дорослих та експерименти з власним способом життя; своєрідні смаки, особливо в одязі та музиці; це радше культура дозвілля, ніж роботи.

ІІ Основні поняття:молодь як соціальна група.

ІТерміни: тинейджери, інфантилізм, субкультура, контркультура.

1) Чому молодь як самостійна соціальна група стали розглядати лише з переходом до індустріальному суспільству? 2) Які основні психологічні особливостіюнацького віку? 3) Які права та обов'язки набуває громадянин нашої держави, досягнувши повноліття? 4) Як змінюються у молоді роки соціальні роліта статус людини? 5) Наведіть приклади, що показують можливості індивідуального вибору молодої людини у різних сферах життя. 6) Що свідчить про збереження престижу освіти у суспільстві? 7) Які фактори нинішньої соціально-економічної ситуації у нашій країні сприяють, а які перешкоджають працевлаштуванню молоді? 8) Які пільги з виробництва передбачені для неповнолітніх? 9) Що властиво неформальним молодіжним об'єднанням? 10) Охарактеризуйте основні риси сучасної молодіжної субкультури.

I юдумайте, засудіть, зробіть

1. Деякі представники старшого покоління вважають, що значна частина сучасної молоді не живе, а проживає, не працює, а підробляє, не працює, а вдає.

Як ви ставитеся до такої точки зору? Поясніть свою позицію.

2. Тетяні 18 років. Два роки тому вона пішла з дому. Головна причина- неприйняття способу життя батьків, які, за її словами, «тільки працюють, а у вільний час «зависають» біля телевізора». Прокоментуйте цю ситуацію.

3. Частка молоді серед безробітних у великих містах нижча від загальноросійського показника. У той же час в окремих регіонах молоді безробітні становлять половину тих, хто втратив роботу. Чим можна пояснити ці факти?

4. «Людина, яка не перебуває у шлюбі і не володіє професією, продовжує залишатися дитиною в найширшому значенні слова», - пише соціолог. Чи погоджуєтесь ви з цим висновком? Чому?

5. Порівняйте два визначення поняття «молодь», наведені у сучасних наукових фахових виданнях:

«Молодь – покоління людей, які проходять стадію соціалізації, засвоюють освітні, професійні, культурні та інші соціальні функції».

«Молодь – соціально-демографічна група, що виділяється на основі сукупності вікових характеристик, особливостей соціального становища».

Чи суперечать ці визначення один одному або доповнюють одне інше? Поясніть свій висновок.

6. За даними соціологів, на початку ХІХ ст. середній вік дитини на момент смерті батька становив приблизно 20 років. Молоді люди автоматично посідали робочі місця своїх батьків. У другій половині XX ст. у двадцятирічних опинялися живими і працювали не тільки обидва батьки, а й нерідко обидва діди. При цьомунауково-технічний прогрес вів скорочення кількості робочих місць.

Чи чинить ця ситуація, на вашу думку, вплив на становище молодих на ринку праці? Які: а) конкурентні переваги; б) недоліки молодих у порівнянні зі старшими поколіннями на ринку праці?

Попрацюйте із джерелом

Прочитайте уривок із книги німецького філософа та соціолога К. Манхейма (1893-1947) «Діагноз нашого часу», написаної в 1943 р., і дайте відповідь на поставлені питання.

Молодь - один із прихованих ресурсів суспільства

Перша проблема, з якою ми стикаємося, полягає в наступному: чи стабільне значення молоді у суспільстві? Очевидно, що ні. Існують суспільства, де люди похилого віку користуються більшою повагою, ніж молоді. Так було, наприклад, у Стародавньому Китаї. В інших же суспільствах, наприклад, у США, людина після сорока років вважається занадто старою для роботи, і потрібна лише молодь. Суспільства різняться не лише за престижем молодих людей, а й залежно від того, чи об'єднана молодь у групи та рухи, що впливають на перебіг подій... Проблема полягає в тому, що хоча завжди є нове покоління та молодіжні вікові групи, тим не менш менш питання їх використання залежить кожен раз від характеру та соціальної структури цього суспільства. Молодь - це один із прихованих ресурсів, які є в кожному суспільстві та від мобілізації яких залежить його життєздатність.

Неважко здогадатися, в яких суспільствах найбільший престиж мають люди похилого віку, а оновлюючі сили молоді не об'єднані в рух і залишаються лише прихованим резервом. Я вважаю, що статичні суспільства, які поступово розвиваються і при уповільненому темпі змін, спираються головним чином на досвід старших поколінь. Вони пручаються реалізації прихованих можливостей молоді. Освіта у таких суспільствах зосереджено передачі традицій, а методами навчання є відтворення і повторення. Таке суспільство свідомо нехтує життєвими духовними резервами молоді, оскільки не має наміру порушувати існуючі традиції.

На противагу таким статичним, повільно мінливим суспільствам динамічні суспільства, які прагнуть нових стартових можливостей, незалежно від панівної в них соціальної або політичної філософії, спираються головним чином на співпрацю з молоддю.

У цьому відношенні різниця існує лише між суспільствами, що домагаються змін за допомогою реформ та революцій. І в тому, і в іншому випадку це має бути молодь. Літнє та середнє покоління можуть лише передбачати характер майбутніх змін, проте новим життямжитиме лише молоде покоління. Воно втілюватиме у життя ті цінності, яке старше покоління визнає лише теоретично.

Манхейм К. Діагноз нашого часу. – М., 1994. – С. 454-455.

Питання та завдання до джерела. 1) Як, на думку автора, розрізняються суспільства з погляду місця та ролі в них молоді? 2) Наведіть приклади існуючих у різних країнахмолодіжних організацій: а) які виникли стихійно, з ініціативи «знизу»; б) створених і надісланих державою. 3) Чи поділяєте ви висновок автора про те, що головною рушійною силою революцій та реформ виступає молодь? Обґрунтуйте свою точку зору, залучаючи відомі вам факти минулого та сучасності.

§ 14. Соціальна структура російського суспільства

Згадайте:

які критерії застосовуються вивчення соціальної стратифікації суспільства? Що таке соціальна диференціація? Чим визначається соціальний статус особи? Які групи населення утворюють у економічно розвинених країнах середній клас суспільства?

Соціальну структуру суспільства, як ви вже знаєте, утворюють відносини та взаємозв'язки різних соціальних

груп. У 90-ті роки. структура українського суспільства істотно змінилася. Вирішальний вплив на цей процес соціальної трансформації зробив перехід від командно-державної до ринкової економіки. Виникли нові соціальні групи, пов'язані з приватним сектором економіки країни, - підприємці, селяни, менеджери та інших. Соціальні групи, що у радянському суспільстві, змінили своє становище у соціальної структурі, що у економічної, політичної, культурного життя. Так, помітно втратили свої позиції представники масових професій, пов'язаних з інтелектуальною працею - вчителі, лікарі, музейні та бібліотечні працівники та ін. По суті, розпався багатомільйонний раніше клас колгоспного селянства.

Вітчизняні соціологи активно вивчають процес соціальних змін у суспільстві. Проводяться численні дослідження суспільства загалом та окремих соціальних груп. Зібрано величезний фактичний матеріал. Проте, за оцінками самих соціологів, знання у цій галузі поки що фрагментарні. Крім того, дослідники використовують різні методики для отримання та аналізу даних. Звідси великі розбіжності у підсумкових результатах і найчастіше непорівнянність висновків. Докладніше про причини, що ускладнюють вивчення соціальної структури сучасного українського суспільства, ви можете дізнатися, прочитавши текст у рубриці «Попрацюйте з джерелом».

РОСІЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО СЬОГОДНІ: СОЦІАЛЬНИЙ ЗРІЗ

Звернемося до результатів великих соціологічних досліджень, метою яких було вивчення стратифікації українського суспільства, тобто виявлення основних груп населення, їх чисельного співвідношення, місця у соціальній ієрархії, ставлення до перетворень останніх років.

Один із них проводився у другій половині 90-х рр. ХХ ст. За його результатами соціальна структура нашого суспільства має такий вигляд. На вершині соціальних сходів розташовується еліта суспільства, що включає вищих політиків, верхню ланку чиновництва, власників найбільших капіталів (бізнес-еліта). Чисельність цього шару вкрай мала (менше 1%), та його впливом геть перебіг суспільства дуже великий: саме люди, які входять у цю групу, приймають стратегічні рішення з основних проблем розвитку нашої країни.

Слідом за елітою розташовується верхній клас (5-7% населення країни), що охоплює власників та керівників великих підприємств, банків. За якістю життя,

стандартам споживання цей шар близький до середнього класу країн Заходу. Ці люди позитивно оцінюють реформи, активні, вміють досягати успіху.

Далі йде середній шар, до якого в нашому суспільстві належать дрібні та середні підприємці, висококваліфіковані спеціалісти, середня ланка бюрократії, вища та середня офіцерство. За оцінками деяких соціологів, частка цього прошарку близько 15%. Майже половину (дві третини працюючих) дослідники віднесли до так званого базового шару. Це більшість інтелігенції, технічний персонал, робітники, селяни, рядові працівники сфери обслуговування. Тут переважають жінки, люди середнього та старшого віку із середньою освітою, мешканці малих міст чи сіл. Середня зарплата цих людей удвічі нижча, ніж у представників середнього прошарку.

До нижнього шару суспільства (близько 10%) віднесено некваліфікованих робітників, хронічно безробітних, більшість пенсіонерів та інвалідів. Їхні засоби до життя мінімальні.

Вже власне за межами соціальної структури знаходиться шар суспільства, названий соціологами соціальним дном, - волоцюги, бомжі, алкоголіки та наркомани, безпритульні діти та підлітки. Ці люди живуть по власним правилам, що часто перебувають у повному протиріччі з суспільними нормами.

Дещо інший виглядає соціальна картина нашого суспільства за даними дослідження, проведеного в 2004 році.

Після дуже вузького прошарку еліти суспільства першу позицію займають «білі комірці-1» - найвищі керівники, високі фахівці та інтелектуали, великі підприємці. Ця невелика група утворює шар верхнього середнього класу Росії. Ця група має найвищий дохід і найкращу освіту.

Далі йдуть «сині комірці-1» - висококваліфіковані робітники. Дослідники звернули увагу, що ця група за своїми статусними позиціями обігнала такі групи, як «білі комірці-2» (менеджери середньої ланки) та «блакитні комірці»(Інтелігенція). Причини цієї «соціальної аномалії» висуваються різні: повернення до більш примітивної економіки з невеликою науково-технічною складовою, надвиробництво освічених людей.

У висококваліфікованих робітників у два рази вищий дохід і вдвічі більш впевнені позиції на ринку праці, ніж у менеджерів середньої ланки, але за кількістю знакових предметів (ними в дослідженні було обрано автомобілі та пральні машини) вони практично рівні. Ці дві групи дослідники об'єднали у середній середній клас країни.

«Сині комірці-2» (робочі) та «блакитні комірці-1» (найбільш забезпечені кваліфіковані працівники розумової праці) склали нижній середній клас. Всі ці п'ять груп утворюють середній клас Росії, що становить приблизно чверть населення країни. Ця частина суспільства адаптувалася до ринкових умов життя. У цьому як великий сировинний бізнес є основою матеріального достатку. Багато хто з тих, кого можна віднести до середнього класу, працюють у будівництві, на транспорті, у торгівлі.

Нижчий клас утворюють «сірі комірці-3» ​​– робітники низької кваліфікації – та «блакитні комірці-2» – працівники розумової праці із середньою освітою. Їхнє економічне становище нестабільне, частина людей із цих груп під час опитувань заявляли, що їм не вистачає на їжу. За цими групами йдуть найбідніші робітники та безробітні. Це нижчий нижчий клас. Загалом у «зону бідності» потрапляє майже 60% всього дорослого населення (40% соціальної активної частини суспільства). Більшість людей, що належать до нижчих класів, - це мешканці сіл та невеликих міст. Тут досить багато жінок із середньою або середньою спеціальною освітою; сім'ї, зазвичай, мають одного працюючого. На відміну від середнього класу, більшість представників нижчих верств суспільства працюють у державному секторі. До цієї ж «зони бідності» доводиться віднести значну частину пенсіонерів.

Зіставлення результатів досліджень дозволяє виявити як щодо стійкі характеристики соціальної структури нашого суспільства, і окремі напрями її змін.

ТЕНДЕНЦІЯ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ ВІДНОСИН У НАШОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Найбільш суттєвим зрушенням слід визнати зростання чисельності середнього класу.При цьому до нього увійшли висококваліфіковані робітники. До типових представників цієї групи соціологи відносять операторів складного обладнання, виконробів на будівництві. Більшість цих людей працюють у приватному секторі економіки, живуть у великих містах. Якість життя сучасних кваліфікованих робітників у деяких галузях вища, ніж робітників у

Причини цих соціальних змін фахівці пов'язують із стабілізацією економіки, початком зростання промислового виробництва.

Водночас, як і раніше, висока частка людей, які живуть у «зоні бідності» . У цій групі багато жінок із середнім

та середньою спеціальною освітою, зайнятих у системі охорони здоров'я, початкової освіти. Сюди відносяться значна частина багатодітних сімей з одним працівником, які не працюють пенсіонери. Але бідними у нас є й чимало сімей, де обоє батьків працюють, проте їхні низькі зарплати не дозволяють підвищити свій добробут. Особливо важким є становище безробітних та низькокваліфікованих працівників у малих містах та селищах.

Останні півтора десятиліття зросла соціальна мобільність у суспільстві.Це стосується як «горизонтальних» (люди стали частіше міняти місця роботи, опановувати нові спеціальності, міняти місце проживання), так і «вертикальні» переміщення. Проявами останніх є зміни багатьма своїх соціальних статусів. Одні групи піднімаються соціальними сходами. Прикладом тут можуть бути вже згадувані нами кваліфіковані робітники, зростає соціальний престиж та інженерних професій. Але є такі групи, які втратили своє колишнє досить високе становище у суспільстві. Це стосується, зокрема, науковців, викладачів та професорів вузів.

Ще однією тенденцією в соціальній диференціації суспільства, крім класових (поділу на групи, що стоять на різних щаблях соціальних сходів), стали тер- риторіально-регіональнівідмінності. Простіше кажучи, сьогодні бідність та багатство мають не лише своє «обличчя», а й свою «прописку». Соціологічні дослідження показують, що людей, що належать до вищого та середнього класів, значно більше в містах-мільйонниках, тоді як у малих містах і селах переважає «зона бідності». Розрізняються й цілі регіони. Так, наприкінці 90-х років. число бідних у Північно-Кавказькому регіоніперевищувало 570 чоловік на 1000 осіб населення (у Москві цей показник становив 110 осіб).

Звідси ще одна тенденція соціального розвитку. зросла міграціянаселення з сіл у міста, з бідніших регіонів у багатші. Групу мігрантів, що постійно зростає, поповнюють і приїжджі з країн СНД, а також інших сусідніх держав. Соціологи вказують на суперечливі наслідки цієї тенденції. З одного боку, приїжджі (а це переважно молодь і люди середнього віку) компенсують нестачу робочої сили (переважно малокваліфікованої) у великих містах. З іншого боку, зростає маргіналізація суспільства (дедалі більше стає людей, які послабили зв'язки Польщі з колишніми групами, а й не інтегрованих у нові спільності); руйнується трудовий потенціал територій, які втрачають робочу силу.

Не завжди просто складаються стосунки новоприбулих із місцевим населенням.

Негативним для країни проявом зростання соціальної мобільності став так званий «витік мізків» - еміграція вчених, інженерів, фахівців у різних галузях. Це, як правило, добре освічені, творчі люди, спеціалісти своєї справи.

Таким чином, соціальна сфера залишається тугим вузлом гострих соціальних проблем. На їх вирішення спрямована соціальна політика держави.

КОНСТИТУЦІЙНІ ОСНОВИ СОЦІАЛЬНОЇ

політики

Поняття «соціальна політика» має вузьке та широке значення. У першому випадку під соціальною політикою розуміють комплекс конкретних заходів, вкладених у життєзабезпечення населення. Сюди відносяться забезпечення соціального захисту окремих верств населення, регулювання ринку зайнятості, розробка заходів з охорони праці та багато іншого. У другому – цілеспрямований вплив на систему взаємовідносин між соціальними групами.

Головним суб'єктом соціальної політики є держава. Розробляючи основи такої політики, воно визначає пріоритетні цілі соціальній сфері, Виявляє необхідні для їх реалізації ресурси та умови, планує поетапні результати цієї діяльності.

До основних функцій соціальної політики сучасних держав відносять:

забезпечення соціальної стійкості та безпеки суспільства, включаючи екологічну безпеку;

сприяння такому розподілу економічних ресурсів і благ, яке б сприймалося більшістю населення як справедливе;

забезпечення достатнього рівня соціального захисту різних груп населення.

Правову основу соціальної політики держави визначають положення російської Конституції. У ній російська Федераціявизначається як соціальна держава, політика якої спрямована на створення умов, що забезпечують гідне життя та вільний розвиток людини. Серед прав та свобод людини та громадянина в Основному законі закріплені та соціальні права: на вільну працю, відпочинок, захист від безробіття; охорону материнства та дитинства; соціальне забезпечення; житло; охорону здоров'я та медичну допомогу; освіта. Сприяти їх здійсненню та покликана соціальна політика держави. Звідси її основні напрями: держу-

Окремим суспільним групам властиві особливі риси свідомості, поведінки, способу життя. Вони створюють власну культурну нішу - субкультуру, яка може бути досить замкнена і автономна по відношенню до панівної кульки (від лат sub - частка, вказує на перебування під чим-небудь, у чого-небудь) або протистояти її фундаментальним цінностям - контр культ урра .

Про особливу молодіжну субкультуру заговорили у країнах. Заходу після. Другої світової війни. Молодіжна культура не однорідна, у ній виявляються статеві, етнічні, соціально-класові відмінності. Так, для угруповань молодих чоловіків характерний дух змагальності, встановлення на власний успіх. Для дівчат важливий не так результат спільної діяльності, як характер міжособистісних відносин. Вони тонше підходять до вибору партнера для спілкування.

У той самий час молодіжну культуру можна як деяке ціле, якому притаманні певні характерні риси. Насамперед це особливий характер відносин, зосереджений швидше на дружбі та дружби у групах однолітків, ніж на сім'ї. Потреба спілкування з однолітками виникає, як відомо, дуже рано. Юнацькому віку властиве як прагнення до відокремлення, насамперед від старших (вчителів, батьків), так і бачення належати до будь-якої спільності однолітків. Перебувають так звані неформальні молодіжні групи (слово "неформальні" у разі використовується, щоб підкреслити важливе різницю з офіційно зареєстрованими і керованими дорослими громадськими молодіжними організаціями).

Потреба спілкуванні в кожного перетворюється на свої, особливі мотиви, що спонукають примикати до тієї чи іншої групи, того чи іншого молодіжного напряму. Хтось сподівається знайти тут розуміння та емоційну підтримку, якої позбавлений у суспільстві дорослих. Інший відчуває, що групова приналежність множить його сили і робить більш захищеним у безжалісному світі гострої конкуренції та суперництва. Є й ті, хто прагне відчути владу з інших.

Багатьом молодіжним групам властиво суперечливе поєднання однаковості та відмінності, особливості. Єдиність (у стилі поведінки, музичних уподобаннях, модній атрибутиці) підтримується всередині груші. Разом з тим, саме співтовариство прагне (передусім зовні) виділитися у загальному потоці молодіжних рухів їх.

Деякі неформальні молодіжні об'єднання не тільки відокремлюють себе від суспільства, а й у певних межах протистоять йому, відкидаючи сформовані цінності та культуру (в цьому випадку можна говорити про молодіжну контркультуру). Таке демонстративне неприйняття суспільних засад, моралі, способу життя більшості особливо яскраво виявилося у молодіжних рухах у західних країнах у 60-ті роки XX ст. Деякі виступи студентів та молодих робітників проходили навіть під політичними гаслами (нові ліві). Надалі протест став виражатися не стільки у прямому протистоянні суспільству, скільки у спробах "піти" від варювального, створивши нові форми людського гуртожитку (колонії хіппііпі).

У нашій країні часом появи неформальних молодіжних об'єднань стали 80-ті роки ХХ ст. Найбільш впливовим напрямком став рок-рух, об'єднаний, крім захоплень певним музичним стилем, загальними ідейними установами: анти-бюрократизмом, пацифізмом, антитоталітаризмом. У 1987 р. пройшли перші фестивалі популярних рок-гуртів на великих концертних майданчиках,

Сьогодні існує безліч груп та напрямків у молодіжній культурі. Діяльність більшості їх охоплює сферу дозвілля (музика, спортивно-технічні захоплення тощо.). Виклик суспільної думки найчастіше виражається в особливостях одягу та модних доповнень до нього. Іноді, однак, відбуваються прямі антигромадські дії (хуліганство, бійки), наприклад, між групами футбольних чи хокейних фанатів. У цьому випадку суспільства стикається з поведінкою, яка відхиляється від норм.

Крайній і небезпечний прояв відхиляється від норм, - злочинність - теж, на жаль, зустрічається в молодіжному середовищі (згадайте, що ви знаєте про поведінку, яка відхиляється від норм. Які причини злочинності?. Вони замкнуті і закриті.

Велику роль у виникненні та поширенні молодіжної культури грають засоби інформації. Схильність слідувати моделям побаченого по телебаченню і в кіно відзначають не тільки підлітки, а й мл човна. Проілюструємо це на такому прикладі. У 1993 р?? США був показаний фільм "Програма" В одному з його епізодів студент університету з метою демонстрації власної мужності лежав на розділовій смузі жвавого шосе, тоді як важкі вантажівки зі свистом проносилися поряд з ним протягом двох тижнів після демонстрації фільму двоє молодих хлопців у різних штатах. спробували зробити те саме. Нас. Лідка виявилися трагічними: обидва були задушені до смерті водіями, які не помітили.

Підбиваючи підсумки, виділимо основні риси молодіжної культури:

Виклик цінностям дорослих та експерименти з власним способом життя;

Включення до різних груп однолітків;

Своєрідні смаки, особливо в одязі та музиці;

Це радше культура дозвілля, ніж робота

Основні поняття

. Молодь як соціальна група

Тінейджери. Інфантилізм. субкультура. Контркультура

Питання для самоперевірки

1. Які основні психологічні особливості юнацького віку?

2. Яких прав та обов'язків набуває громадянин нашої держави, досягнувши повноліття?

3. Як змінюються в молоді роки соціальні ролі та статус людини?

4. Наведіть приклади, які показують можливості індивідуального вибору молодої людини у різних сферах життя

5. Що свідчить про збереження престижу освіти у суспільстві?

6. У чому переваги та недоліки державної системиосвіти?

7. Які фактори нинішньої соціально-економічної ситуації в нашій країні сприяють, а які перешкоджають працевлаштуванню молоді?

8. Які пільги з виробництва передбачені для неповнолітніх?

9. Охарактеризуйте основні риси сучасної молодіжної культури

10. Що, власне, неформальним молодіжним об'єднанням?

1. Деякі представники старшого покоління вважають, що значна частина сучасної молоді не живе, а мешкає, не працює, а підробляє, не робить, а робить вигляд

Як ви ставитеся до такої точки зору?

2. Тетяна 18 років. Два роки тому пішла із сім'ї. Головна причина - неприйняття способу життя батьків, що, за її словами, "тільки працюють, а у вільний час "зависають" біля телевізора" Прокоментуйте цю ситуаціюацію.

3. З якими з наведених нижче характеристик молодіжної культури ви згодні?

Пошук збудження, автономії та індивідуальності;

Прагнення створювати нове, а чи не просто приймати наявне;

Особливий одяг, музика, дозвілля, які заохочуються комерційно

4. Один дослідник так писав про підліткові неформальні групи: "Збираючись у групу, відчуваючи в ній безкарність розумово незрілі в силу віку підлітки повторюють історію варварів, руйнували все, що перевищувало їх розуміння та естетичний рівень. У них вирує агресивний".

Чи погоджуєтесь ви з такими оцінками?

Окремим суспільним групам властиві особливі риси свідомості, поведінки, способу життя. Вони створюють власну культурну нішу - субкультуру, яка може бути досить замкнута і автономна по відношенню до панівної культури (від латів. sub - частка, що вказує на перебування під чимось, біля чогось) або протистоїть її фундаментальним цінностям (контркультура). Про особливу молодіжну субкультуру заговорили у країнах Заходу після Другої світової війни. Молодіжна культура далеко не однорідна; у ній проявляються статеві, етнічні, соціально-класові розбіжності. Так, для угруповань молодих чоловіків характерний дух змагальності, встановлення на власний успіх. Для дівчат важливий не стільки результат спільної діяльності, скільки характер міжособистісних відносин, що складаються. Вони більш вибіркові у спілкуванні.


У той самий час молодіжну культуру можна як якесь ціле, якому притаманні певні риси. Насамперед це особливий характер відносин, зосереджений швидше за дружбу і приятельство у групах однолітків, ніж сім'ї. Потреба спілкування з однолітками виникає, як відомо, дуже рано. Юнацького віку властиве як прагнення до відокремлення, насамперед від старших (вчителів, батьків), так і бажання належати до будь-якої спільності однолітків. Складаються звані неформальні молодіжні групи (слово «неформальні» у разі використовується, щоб підкреслити важливе різницю з офіційно зареєстрованими громадськими молодіжними організаціями).

Потреба спілкуванні в кожного перетворюється на свої, особливі мотиви, що спонукають примикати до тієї чи іншої групи, до того чи іншого молодіжного напрямку. Хтось, як ви знаєте, сподівається знайти тут розуміння та емоційну підтримку, якої позбавлений у суспільстві дорослих. Інший відчуває, що групова приналежність множить його сили і робить більш захищеним у безжалісному світі гострої конкуренції та суперництва. Є й ті, хто прагне відчути владу над іншими.



Багатьом молодіжним групам властиво суперечливе поєднання однаковості та несхожості, індивідуальності. Одноманітність (у стилі поведінки, музичних уподобаннях, модній атрибутиці) підтримується всередині групи. Водночас сама спільнота прагне (насамперед зовні) виділитися у загальному потоці молодіжних рухів.

Деякі неформальні молодіжні об'єднання як відокремлюють себе від суспільства, а й у певних межах протистоять йому, відкидаючи цінності і культуру, що склалися (в цьому випадку можна говорити про молодіжну контркультуру). Таке демонстративне неприйняття суспільних засад, моралі, способу життя більшості особливо яскраво виявилося у молодіжних рухах у західних країнах у 60-ті роки. Деякі виступи студентів та молодих робітників проходили навіть під політичними гаслами (нові ліві). Надалі протест став виражатися й не так у прямому протистоянні суспільству, як у спробах «відійти» від нього, створивши нові форми людського гуртожитку (колонії хіпі).

У нашій країні часом появи неформальних молодіжних об'єднань стали 80-ті роки. Найбільш впливовим напрямком став рок-рух, об'єднаний, крім захоплень певним музичним стилем, загальними ідейними установками: антибюрократизм, пацифізм, антитоталітаризм. У 1987 р. пройшли перші фе-


Стували популярних рок-гуртів на великих концертних майданчиках.

Сьогодні в нашій країні існує безліч груп та напрямків у молодіжній культурі. Діяльність більшості з них охоплює сферу дозвілля (музика, спортивно-технічні захоплення тощо). Є об'єднання, пройняті громадськими інтересами, наприклад, екологічний рух. Сьогодні свій вплив на молодь прагнуть посилити політичні партії. Свої молодіжні підрозділи мають партії різного спрямування.

Є молодіжні групи, які кидають виклик громадській думці. Найчастіше це виявляється в особливостях одягу та модних доповненнях до нього. Іноді, однак, здійснюються і прямі антигромадські дії (хуліганство, бійки), наприклад, групами футбольних або хокейних фанатів. У цьому випадку суспільство стикається з негативною поведінкою, що відхиляється. Одне з радикальних угруповань, яке виражає антигромадські націоналістичні, часом профашистські погляди, - це звані скінхеди. Цей напрямок зародився наприкінці 60-х років. минулого століття у Англії. Основна зовнішня ознака – голена голова. Особливість поведінки – відкрита агресія. Через десятиліття угруповання скінхедів з'явилися у низці країн, зокрема й у нас. Їхні дії з епатажних (що обурюють громадську думку) нерідко переходять у злочинні (що порушують норми кримінального права).

Крайній і найнебезпечніший прояв поведінки, що відхиляється - злочинність, на жаль, зустрічається в молодіжному середовищі. (Згадайте: які причини злочинності? У чому складаються головні напрями боротьби з нею?) Ви знаєте, що молодіжні кримінальні угруповання відрізняють жорстка ієрархія та підпорядкування, суворий розподіл функцій, кругова порука. Вони замкнені та закриті.

Велику роль у виникненні та поширенні молодіжної культури грають засоби інформації. Схильність наслідувати моделі побаченого по телебаченню і в кіно мають не тільки підлітки, а й молодь. Проілюструємо це прикладами. На початку 90-х років. у США було показано фільм «Програма». В одному з його епізодів студент університету з метою демонстрації власної мужності лежав на розділовій смузі жвавого шосе, тоді як важкі вантажівки зі свистом проносилися поряд. Протягом двох тижнів після демонстрації фільму двоє молодих хлопців у різних штатах спробували виконати той самий трюк. Наслідки виявилися трагічними: обидва були задавлені на смерть водіями, які їх не помітили. Демонстрація з нашого телебачення


Серіалу «Бригада» також викликала хвилю наслідувачів: молоді люди у різних регіонах країни стали об'єднуватися у свої «бригади», які мають явно кримінальну спрямованість.

Підбиваючи підсумки, виділимо основні риси молодіжної культури: це виклик цінностям дорослих та експерименти з власним способом життя; своєрідні смаки, особливо в одязі та музиці; це радше культура дозвілля, ніж роботи.

ІІ Основні поняття:молодь як соціальна група.

ІТерміни: тинейджери, інфантилізм, субкультура, контркультура.

1) Чому молодь як самостійної соціальної групи стали розглядати лише з переходом до індустріального суспільства? 2) Які основні психологічні особливості юнацького віку? 3) Які права та обов'язки набуває громадянин нашої держави, досягнувши повноліття? 4) Як змінюються в молоді роки соціальні ролі та статус людини? 5) Наведіть приклади, що показують можливості індивідуального вибору молодої людини у різних сферах життя. 6) Що свідчить про збереження престижу освіти у суспільстві? 7) Які фактори нинішньої соціально-економічної ситуації у нашій країні сприяють, а які перешкоджають працевлаштуванню молоді? 8) Які пільги з виробництва передбачені для неповнолітніх? 9) Що властиво неформальним молодіжним об'єднанням? 10) Охарактеризуйте основні риси сучасної молодіжної субкультури.

I юдумайте, засудіть, зробіть

1. Деякі представники старшого покоління вважають
ють, що значна частина сучасної молоді не живе
віт, а проживає, не працює, а підробляє, не працює
ся, а вдає.

Як ви ставитеся до такої точки зору? Поясніть свою позицію.

2. Тетяні 18 років. Два роки тому вона пішла з дому.
Головна причина - неприйняття способу життя батьків.
торі, за її словами, «тільки працюють, а у вільний час
«зависають» біля телевізора». Прокоментуйте цю ситуацію
цію.

3. Частка молоді серед безробітних у великих містах
нижче за загальноросійський показник. Водночас у відділі
них регіонах молоді безробітні становлять половину
всіх, хто втратив роботу. Чим можна пояснити ці факти?


4. «Людина, яка не перебуває у шлюбі і не володіє про
фесією, продовжує залишатися дитиною у найширшому
сенсі слова», - пише соціолог. Чи згодні ви з цим
висновком? Чому?

5. Порівняйте два визначення поняття «молодь», при
ведені у сучасних наукових виданнях:

«Молодь – покоління людей, які проходять стадію соціалізації, засвоюють освітні, професійні, культурні та інші соціальні функції».

«Молодь – соціально-демографічна група, що виділяється на основі сукупності вікових характеристик, особливостей соціального становища».

Чи суперечать ці визначення один одному або доповнюють одне інше? Поясніть свій висновок.

6. За даними соціологів, на початку ХІХ ст. середній віз
ріст дитини на момент смерті батька становив приблизно 20
років. Молоді люди автоматично займали робочі місця
своїх батьків. У другій половині XX ст. у двадцятирічних
опинялися в живих і працювали не тільки обоє батьків,
але й часто обоє діда. При цьому науково-технічний про
Грес вів до скорочення кількості робочих місць.

Чи чинить ця ситуація, на вашу думку, вплив на становище молодих на ринку праці? Які: а) конкурентні переваги; б) недоліки молодих у порівнянні зі старшими поколіннями на ринку праці?

Попрацюйте із джерелом

Прочитайте уривок із книги німецького філософа та соціолога К. Ман-хейма (1893-1947) «Діагноз нашого часу», написаної в 1943 р., і дайте відповідь на поставлені питання.

Молодь- один із прихованих ресурсів суспільства

Перша проблема, з якою ми стикаємося, полягає в наступному: чи стабільне значення молоді у суспільстві? Очевидно, що ні. Існують суспільства, де люди похилого віку користуються більшою повагою, ніж молоді. Так було, наприклад, у Стародавньому Китаї. В інших же суспільствах, наприклад, у США, людина після сорока років вважається занадто старою для роботи, і потрібна лише молодь. Суспільства різняться не лише за престижем молодих людей, а й залежно від того, чи об'єднана молодь у групи та рухи, що впливають на перебіг подій... Проблема полягає в тому, що хоч завжди є нове покоління та молодіжні вікові групи, тим не менше менш питання їх використання залежить кожен раз від характеру та соціальної структури цього суспільства. Молодь - це один із прихованих ресурсів, які є в кожному суспільстві та від мобілізації яких залежить його життєздатність.


Неважко здогадатися, в яких суспільствах найбільший престиж мають люди похилого віку, а оновлюючі сили молоді не об'єднані в рух і залишаються лише прихованим резервом. Я вважаю, що статичні суспільства, які поступово розвиваються і при уповільненому темпі змін, спираються головним чином на досвід старших поколінь. Вони пручаються реалізації прихованих можливостей молоді. Освіта у суспільствах зосереджено передачі традицій, а методами навчання є відтворення і повторення. Таке суспільство свідомо нехтує життєвими духовними резервами молоді, оскільки не має наміру порушувати існуючі традиції.

На противагу таким статичним, повільно мінливим суспільствам динамічні суспільства, які прагнуть нових стартових можливостей, незалежно від панівної у яких соціальної чи політичної філософії, спираються головним чином співпрацю з молоддю... У цьому плані різниця існує лише між суспільствами, домагаються змін з допомогою реформ та революцій. І в тому, і в іншому випадку це має бути молодь. Літнє та середнє покоління можуть лише передбачати характер майбутніх змін, проте новим життям житиме лише молоде покоління. Воно втілюватиме у життя ті цінності, яке старше покоління визнає лише теоретично.

Манхейм До.Діагноз нашого часу. – М., 1994. – С. 454-455.

Питання та завдання до джерела. 1)Як, на думку автора, розрізняються суспільства з погляду місця та ролі в них молоді? 2) Наведіть приклади молодіжних організацій, що існували в різних країнах: а) що виникли стихійно, з ініціативи «знизу»; б) створених і надісланих державою. 3) Чи поділяєте ви висновок автора про те, що головною рушійною силою революцій та реформ виступає молодь? Обґрунтуйте свій погляд, залучаючи відомі вам факти минулого і сучасності.