Наукові відкриття візантії за доби середньовіччя. Освіта у Візантії. Візантійські вчені. Існує також думка, що успіхи просвітництва в епоху Відродження були досягнуті багато в чому завдяки винаходу очок в Італії, яке відноситься до XIV ст. Оч

Культура Візантії

Цілі:познайомити учнів із історичними умовами, що вплинули на розвиток культури Візантії; дати учням уявлення про найважливіші досягнення візантійського мистецтва в архітектурі, мозайці, іконописі.
Поняття:ікона, іконопис, мозайка, фреска, смальта, темпера

Обладнання:ілюстрація «Собор Св. Софії у Константинополі», репродукція ікони «Володимирська Богоматір»

Хід уроку

I. Актуалізація знань на тему «Візантія при Юстиніані»

II. Вивчення нового матеріалу.
1. Історичні умови розвитку культури Візантії.

2. Освіта, наукові знання.

3. Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.

4. Вплив культури Візантії на країни.

1. Історичні умови розвитку культури Візантії.

Подумайте, які історичні особливостіВізантії могли б сприяти високому рівню культурного розвитку?

Міста залишалися центрами торгівлі, ремесла, сильної влади та культури.

Візантія стає спадкоємицею античної культури.

Християнство вплинув культурний розвиток Візантії.

2. Освіта, наукові знання.

Вчитель звертає увагу учнів те що, які знання потрібні для будівництва, розвитку ремесел, торгівлі, подорожей, збору податків та управління державою.

Держава потребувала грамотних чиновників, освічених державних діячів. Освічені люди досягали влади, високих посад та багатства. Потреба грамотності та освіті була у столиці Візантії, а й у провінціях, серед селян і ремісників зустрічалися грамотні і освічені люди.

Були організовані церковні, державні та приватні школи. У школах навчали читання, письма, рахунку, церковних співів. Вивчали святе Письмо, праці давніх учених У Константинополі в ІХ столітті при дворі імператора відкрилася вища школа. У вищій школі викладали риторику, міфологію, історію, географію, літературу.

У XI столітті було відкрито перший у Європі університет.

Розкриваючи питання розвитку наукових знань, рекомендується скласти таблицю «Наукові знання у Візантії».



Наукові знання у Візантії

Математика

Медицина

Хімія

Географія

Історія

Введено бук-

У XI столітті

Винайдений

Складалися,

Історичні

воєнне об-

Константи-

«грецька

креслилися

твори

значення в

нополі при

вогонь» - суміш

карти, плани

складалися

алгебри.

монастирі

з нафти та

міст.

на основі

Ці знання

була відкрита

смоли.

Подорож-

документів,

знайшли при-

лікарні.

Застосовувався в

вінники зі-

особистих на-

зміна в

Для навчання

битвах на

ставили опі-

страв,

астрономії,

медицині

море та на

санія країн та

оповідань

строительст-

створено ме-

суші.

народів.

очевидців.

ве, обчислю-

дитяче

ні збору

училище.

податків.

Складено

посібники з

медицини.

Вчитель ставить такі питання:

Чим була викликана потреба знати життя та звичаї інших народів, креслити карти?

Що сприяло розвитку історії як науки у V-VI1 ст.?

Учні можуть дати такі відповіді:

- Війни, торгівля, мореплавання.

- Війни Юстиніана, вивчення праць античних істориків.

3. Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.

Розкриваючи питання про особливості візантійського мистецтва, вчитель характеризує деякі його види – архітектуру, мозаїку та іконопис.

Архітектура

Вчитель звертає увагу учнів на ілюстрацію підручника «Храм Св. Софії у Константинополі» (с. 64).

Яке враження собор Св. Софії справляє на нас, що живуть у ХХІ столітті?

Оповідача:

Зовні храм не здається ні великим, ні ошатним. Але увійшли всередину він вражає величезним простором, величністю інтер'єру. Чому? Християнство змінило призначення храму, його архітектуру та інтер'єр. У християнському храмі віруючі збиралися богослужіння всередині. Отже, внутрішнє оздоблення храму Візантії ошатніше, ніж його зовнішній вигляд.

У Х-ХІ ст. замість витягнутої прямокутної будівлі затверджується хрестово-купольний храм. У плані цей храм мав вигляд хреста з куполом посередині, встановленим на круглому пагорбі-барабані.

Мозаїка

Важливим завданням візантійських архітекторів був розподіл у храмі світла та тіні.

Різнокольорові кубики смальти(сплав скла та фарби) зміцнювалися в ґрунт з різним нахилом, поверхню смальти робили трохи шорсткою.

При русі віруючих у храмі шматочки смальти мерехтіли, іскрилися, переливались, відбивали падаюче світло своїми гранями.

Вчитель привертає увагу учнів до ілюстрації "Візантійська мозаїка" у підручнику (с. 66).

Іконопис

Найголовнішим досягненням культури Візантії цього періоду стала іконопис.

У храмах, будинках з'являлися ікони – зображення Ісуса Христа, Богоматері, сюжети зі Святого Письма.

Вчитель обов'язково має пояснити учням основні відмінності ікони від картини.



Ікона

Картина

Ікона – одкровення Боже. Світогляд іконописця - світогляд Церкви. Ікона - поза часом, вона є символом інобуття в нашому світі. Авторство іконописця навмисно ховається, оскільки ікона - творіння соборне.

Картина - це творчий образ, створений фантазією художника, є формою передачі його власного світогляду. Картині притаманна індивідуальність автора, характерне колірне рішення, своєрідна мальовнича манера.

Пензлик іконописця безпристрасна:

Картина

емоційна, вона

особисті емоції не повинні мати

належить

духовному світові ху-

місця.

дожника.

Ікона - засіб для спілкування з

Картина -

- місце для спілкування з

Богом та святими.

автором та його

ідеями.

Для ікони характерна зворотна

Картина

побудована за законами

перспективи.

прямий перспективи.

Вчитель повинен пояснити таке: основна відмінність стилістики ікони від реалістичної картини принцип зображення простору. (Для прикладу треба показати учням репродукцію будь-якої картини). Для кращого розуміння прямої та зворотної перспективи треба намалювати або показати учням зображення залізничного полотна.

Учні бачать, що рейки сходяться на одній точці, розташованої лінії горизонту. Це Пряма перспектива.

На іконі ж точка сходу розташовується над глибині картинної площині, а що стоїть перед іконою людині, і паралельні лінії на іконі не сходяться, а навпаки, розширюються у просторі ікони. Це обернена перспектива.

Ікони писали на дерев'яній основі – дошці. В основному для цього використовувався кипарис, а також інші породи дерева -береза, сосна, дуб, осика, ялина.

Якщо зробити поперечний розріз ікони і подивитися на неї збоку, можна виявити на ньому 4 шари.

Шар перший – іконна дошка. Іноді на іконну дошку наносили тканину. паволоку.

Шар другий - ґрунт, тобто основа під фарбу. Грунтова основа має білий колір і називається левкасом.

Шар третій – барвистий. Для написання ікони використовуються темні фарби.

Темпера - фарба, виготовлена ​​на основі порошкоподібних кольорових пігментів, сполучною речовиною яких служить емульсія, складена з води та яєчного жовтка.

Шар четвертий – захисний – натуральна оліфа.

Ознайомивши учнів із основними особливостями іконопису, доцільно подати репродукцію ікони «Володимирська Богоматір».

Ця ікона була створена в Константинополі в першій третині XII століття і привезена на Русь в 1131-1132 рр.., а в 1155 перенесена до Володимира, звідки і походить її назва. У візантійській іконографії вона називається «Богоматір Єлеуса», тобто милосердна, в російській - «Богоматір Розчулення». Богоматір Розчулення - найліричніший образ Богородиці.

Вчитель звертає увагу учнів на наступне: Немовля Христос на руках Діви Марії довірливо охоплює її ручками і ніжно притискається своєю щокою до її щоки. Це пов'язано з трагічною долеюБожого сина і скорботної матері.

Вчитель, показуючи ікону, акцентує учнів у тому, що ікона перебуває у Москві Третьяковській галереї.

Поверхня ікони сильно спотворена численними реставраціями, проте лики Богоматері та Немовля збереглися, і це дає уявлення про зміст образів та стиль письма.

Очі Богородиці овіяні смутком; її образ написано темними фарбами. Весь її образ сповнений великої людської скорботи і тому так душевно близький усім.

Фігура Немовляти світла, зворушлива і безпорадна, тому що воно знаходиться на зорі свого життя.

Ікона досі хвилює нас, тому що в ній втілено загальнолюдське почуття – велике материнське кохання.

4. Вплив культури Візантії на сусідні країни.

Держави, що прийняли християнство від Візантії - Болгарія, Сербія, Київська Русь, Вірменія, Грузія - значною мірою зазнали впливу візантійської культури. Досягнення візантійської культури та мистецтва ці країни та народи застосували творчо, поєднуючи їх із власними національними традиціями

III. Закріплення вивченого під час уроку.

Поясніть, чому у Візантії були потрібні освічені, грамотні люди?

Укажіть, у яких напрямах розвивалися наукові знання.

Який існував канон у оформленні християнського храму?

IV. Підсумок уроку.

Д.З. §7, тпо §7 всі завдання с.23-24.

Вже давно звична приказка «Ученье світло, а неучення - темрява» з великою урочистістю міститься «батьком візантійської схоластики», богословом і філософом Іоанном Дамаскіном (VIII ст.) на самому початку його праці «Джерело знання» і супроводжується просторовим доказом. До будь-якої освіти, знання та науки візантійці ставилися з незвичайною повагою, хоча й розуміли науку трохи інакше, ніж ми. Вони зберегли античне сприйняття науки як чисто умоглядного знання в протилежність до знання досвідченого і прикладного, що вважалося швидше ремеслом. Відповідно до давньої традиції всі науки у сенсі слова об'єднувалися під ім'ям філософії; це були науки теоретичні: богослов'я, математика та природознавство - і практичні: етика та політика. До наук належали також граматика, риторика, діалектика, або логіка, астрономія, музика і юриспруденція, що досягла незвичайного розквіту саме в Візантії.

Система освіти зберегла наступність від античності. Дітей шести-сім років відправляли в початкову школу, де вони протягом двох-трьох років вчилися читати, писати і рахувати; тільки книгою, за якою вчилися читання, стала Псалтир, витіснивши Гомера з початкової школи до школи граматики, куди бажали продовжити свою освіту. Початкові школимогли бути приватні, платні, а могли утримуватися монастирем, церковною чи міською громадою, отже навчання у них було доступне всім верств населення. Порівняно з державами Західної Європи мережа шкіл була у Візантії ширша, а загальний рівень елементарної грамотності – вищий. Для продовження освіти та розвитку шкіл вищих щаблів тут існував ще один важливий стимул: в імперії з централізованим управлінням і розвиненим бюрократичним апаратом без достатньої освіти не можна було досягти серйозної посади.

У школах граматиків студіювали переважно давньогрецьких авторів і вчили висловлюватися на атичному діалекті за всіма правилами риторики. Так із VI-VII ст. починається поступове розбіжність розвивається розмовної грецької мови та мови писемної культури, який - в ідеалі - і через дві тисячі років не повинен був відрізнятися від мови Демосфена і Фукідіда.
Ті, хто бажав присвятити себе науці чи готувався заможними батьками до зайняття високих посад, продовжували освіту, вивчаючи риторику, філософію, юриспруденцію. В ранній періоду Візантії збереглися старі центри античної освіченості – Афіни, Олександрія, Антіохія, Бейрут, Газа. Згодом частина їх занепадає (всесвітньо відома Олександрійська бібліотека гине від пожежі; знаменита платонівська Академія в Афінах, що стала до VI ст. найбільшою школою язичницького неоплатонізму, закривається за указом імператора Юстиніана); поступово складаються нові навчальні та наукові центри. У Константинополі в ІХ ст. створюється Магнаврська вища школа, а 1045 р. - свого роду університет, який мав два факультети - юридичний та філософський; там же відкривається і найвища медична школа.

З перемогою християнства чільне місце у системі знань зайняло богослов'я. У Візантії не переривалася антична філософська традиція; візантійські богослови засвоїли та зберегли багатство думки та витонченість діалектики грецьких філософів. У ранній період їхні зусилля були спрямовані на вироблення системи православного віровчення і на боротьбу з єресями, а також останніми прихильниками язичництва. Вчителі церкви, так звані «Великі Каппадокійці» (Василь Кесарійський, Григорій Назіанзін, Григорій Ніський), а також патріарх Константинопольський Іоанн Златоуст у IV-VBB., Іоанн Дамаскін – у VIII ст. у численних трактатах, проповідях, листах систематизували православне богослов'я. Щоправда, в повному обсязі галузі знання, які входили до складу античної філософії, розроблялися візантійцями однаковою мірою. Панування догматичного світогляду сковувало розвиток наук, особливо природних, переважним способом пізнання у яких був досвід, а переосмислення, систематизація і інтерпретація античного спадщини. Зате в області знання, які були необхідні для вирішення власне богословських питань, візантійці зробили видатний внесок. Ними в боротьбі з різними єресями було розроблено християнську онтологію, або вчення про буття; антропологія та психологія - вчення про людську особистість, про душу і тіло; своєрідна естетична теорія. Нарешті, побудова догматичної системи вимагало неабияких знань у логіці і з VI в. логіка переживає надзвичайний розквіт. Візантійська філософія на противагу західноєвропейській схоластиці будувалася на вивченні та коментуванні античних філософських навчань усіх шкіл та напрямів, а не лише одного Аристотеля. У ХІ ст. у візантійській філософії посилюється вплив ідеалістичної системи Платона, яка, однак, використовується деякими філософами для обґрунтування права на критичне ставлення до церковних авторитетів.

У космографії та астрономії йшла гостра боротьба між захисниками античних систем та прихильниками християнського світогляду. У VI ст. Косьма Індікоплов (тобто «плавав в Індію») у своїй «Християнській топографії» поставив завданням спростувати Птолемея. Його наївна космогонія ґрунтувалася на біблійних уявленнях про те, що Земля має форму плоского чотирикутника, оточеного океаном та покритого небесним склепінням. Проте античні космогонічні уявлення зберігаються у Візантії до XV ст. Проводяться астрономічні спостереження, хоча вони дуже часто переплітаються з астрологією, в XIII-XIV ст. перекладаються та вивчаються астрономічні твори та таблиці арабських учених.
Значних успіхів досягли візантійці у галузі медицини. Візантійські медики не лише коментували праці Галена та Гіппократа, а й узагальнювали практичний досвід, удосконалили діагностику. Потреби медицини, і навіть ремісничого виробництва стимулювали розвиток хімії. Тут зберігалися античні рецепти виготовлення скла, кераміки, мозаїчної смальти, емалей та фарб, якими славилася Візантія. У VII ст. у Візантії був винайдений «грецький вогонь» - запальна суміш, що дає полум'я, що не гаситься водою. Склад «грецького вогню» тримався у глибокій таємниці; пізніше встановили лише, що його склад входила нафту, змішана з негашеним вапномта різними смолами. Винахід «грецького вогню» надовго забезпечило Візантії перевагу в морських битвах і особливо у боротьбі з арабами.

Широкі торгові та дипломатичні зв'язки візантійців сприяли розвитку географічних знань. Косьма Індікоплов, заважаючи правду з барвистим вигадкою, розповідає про тварину і рослинному світі, та населення Аравії, Східної Африки, Індії. Цінні географічні відомості містять твори візантійських мандрівників і паломників пізнішого часу. Найцікавіший пам'ятник, що узагальнює досягнення античної та ранньосередньовічної агрономії, є «Геопоніками» - складена в X ст. сільськогосподарська енциклопедія.

Вступ

Під середньовіччям зазвичай розуміють період від заходу античної культури (у V столітті) до епохи Відродження, що становить близько десяти століть. В історії Європи цей період називають не інакше як "похмурий", маючи при цьому на увазі загальний занепад цивілізації, крах Римської імперії, нашестя варварів, проникнення релігії у всі сфери духовної культури. Але посилення ролі релігії у суспільстві є швидше причиною " мороку " , яке наслідком і, більше, засобом захисту людства від деградації. Християнство, що виникло в I столітті, а пізніше і іслам, створювали згоду в суспільстві, були потужним стабілізуючим фактором. Церкви та монастирі забезпечували необхідний рівень грамотності та освіти. Читання та переписування вчених книг було обов'язковим заняттям у монастирях. Там створювалися значні за обсягом монастирські бібліотеки, які зберігали наукову спадщину. Монастирі обмінювалися рукописними книгами, вчені ченці як коментували тексти стародавніх рукописів, а й узагальнювали знання, збирали воєдино праці вчених різних наукових шкіл і напрямів. Релігійне виховання передбачало високу моральність, формування ідеалів добра і справедливості.

Наука Візантії

Християнство було породжене розпустою Римської імперії і несправедливістю, що там панує. Виникне серед простолюдинів, християнство порівняно швидко опанувало умами освічених передових. державних діячів. Костянтин Великий видав у 313 році Міланський едикт про віротерпимість, яким християни отримали можливість відкрито сповідувати свою віру. Відмовившись від язичництва, імператор переніс столицю з Риму до Візантії. Незабаром у 325 році Римська імперія була поділена на дві частини: західну та східну, зі столицями Римом та Візантією. Кожною частиною колишньої єдиної імперії правив свій імператор. Пізніше Візантію було перейменовано на честь Костянтина Великого в Константинополь. Західна Римська імперія припинила своє існування у 476 році н.е., коли військами німецького племені скірів був повалений останній її імператор Ромул Августул. Східна Римська імперія – Візантія існувала ще близько тисячі років.

Християнська церква вже у III столітті являла собою централізовану систему з верховним управлінням і була потужною та впливовою політичною організацією, що стала з часів Костянтина оплотом державної влади. Візантія існувала як християнська імперія, єдина здатна зберегти спадщину античності. Константинополь був останньою фортецею цивілізації. У бібліотеках монастирів зберігалися поеми Гомера, праці Аристотеля. У середині IX століття під керівництвом єпископа Лева (поч. IX століття – 869 р.), прозваного Математиком, у Магнавському палаці була відкрита вища школа. У Магнавській школі збиралися старовинні книги, що зберігалися в монастирях. Монах Фотій склав збірку з переказами та коментарями 280 античних рукописів. За свою вченість Фотій був удостоєний сану патріарха, а імператор Василь доручив йому виховання сина. Лев Математик у своїх працях з механіки та математики вперше використав літери як математичні символи, підійшовши тим самим впритул до основи алгебри. Математичні знання використовувалися візантійцями на практиці, зокрема під час будівництва видатної споруди – храму Св. Софії у Константинополі. Архітектура храму, його мозаїка свідчать про розквіт мистецтв та досконалість техніки Візантії у VI столітті.

Великі торговельні зв'язки Візантії досягали Китаю, Індії, Цейлону. Допитливі візантійські мандрівники здобували знання з географії, зоології, історії мало відомих у Європі країн. До таких дослідників належить Косма Індіковлефт - автор "Християнської топографії" (VI століття). У галузі космології найбільший впливмала птолемеївська система світу, хоча були спроби повернення до ранніх уявлень про плоску форму Землі. Хімічні знання використовувалися в ремісничому виробництві, у фармакології. В цілому ж про наукові та технічні досягнення Візантії ми знаємо дуже мало. Це пояснюється тими розгромами, пограбуваннями, винищенням пам'яток науки та культури, які стали наслідком навали зовнішніх ворогів Візантії.

Слайд 2

Наукові знання

  • Вчений Візантії - Лев Математик ввів літерні позначення в алгебрі, винайшов звукову сигналізацію
  • У Візантії розвивалися механіка, медицина, хімія
  • Винайдено «грецький вогонь» - нафту+смола, не можна погасити водою
  • Слайд 3

    Архітектура

    У Візантії велося будівництво християнських храмів. Їх особливістю було багате оздоблення та краса внутрішніх приміщень. Найпрекраснішою пам'яткою архітектури є храм Святої Софії у Константинополі. Будівництво тривало 5 років.

    Слайд 4

    Храм Святої Софії

    Храм Святої Софії називали «дивом із чудес», оспівували у віршах. Гігантський купол діаметром 31,5 м оточений вінком із 40 вікон. Прекрасні мозаїки – зображення з різнокольорових камінчиків та шматочків скла – прикрашали стіни храму.

    Слайд 5

    Влаштування християнського храму

    Християнський храму плані поділявся на 3 частини:

    • Притвор - приміщення біля головного входу на Заході
    • Неф є основною частиною храму, де збиралися для молитви
    • Вівтар - приміщення для духовних осіб. Вівтар був звернений на схід напівкруглими нішами – апсидами.

    У храмах та житлах поміщали ікони – мальовничі зображення Бога, Богоматері, Святих на гладких дерев'яних дошках

    Слайд 6

    Канони оформлення храмів

    Храм був одночасно моделлю світу та обителью бога. В оформленні храмів склався суворий канон – правила зображення Ісуса Христа, Богоматері, святих та сцен із Біблії. Під куполом поміщали зображення Христа та ангелів, нижче – Богоматір, автори Євангелій: Матвій, Лука, Марк та Іван. Над входом поміщали картини пекла чи Страшного суду.

  • Слайд 7

    Культурні зв'язки Візантії

    • Візантійські майстри, художники, архітектори запрошувалися до інших країн
    • До Константинополя приїжджали молоді люди з різних куточків Землі для вивчення права, математики, медицини
    • Русь прийняла християнську віру від Візантії. Перші храми на Русі були зведені та прикрашені візантійськими майстрами.
  • Слайд 8

    Особливості Візантійської церкви

    • У Візантії – сильна імператорська влада
    • На відміну від Заходу, де папи претендували на світську владу, у Візантії державна влада повністю підпорядкувала церкву
    • Глава церкви на Сході Європи – патріарх
    • Імператори Візантії впливали на обрання патріархів
  • Слайд 9

    Особливості церкви

    • У Візантії раніше, ніж Заході поширилося чернецтво
    • У Візантії – кілька центрів християнства: Константинополь, Олександрія, Єрусалим, Антіохія
    • різноманітність поглядів з ключових питань віри (аріанство, несторіанство та ін.)
  • Протягом усього раннього середньовіччя Візантійська імперія була центром яскравої та своєрідної духовної та матеріальної культури. Своєрідність її в тому, що в ній поєднувалися елліністичні та римські традиції з оригінальною культурою, що сягає глибокої давнини, не тільки греків, а й багатьох інших народів, що населяли імперію, - єгиптян, сирійців, народів Малої Азії та Закавказзя, племен Криму, а також оселилися в імперії слов'ян. Відомий вплив на неї мали також араби. Протягом раннього середньовіччя міста Візантії залишалися осередками освіченості, де на основі досягнень античності продовжували розвиватися науки та ремесла, образотворче мистецтво та архітектура. Торгові та дипломатичні зв'язки Візантії стимулювали розширення географічних та природничих знань. Розвинені товарно-грошові відносини породили складну систему цивільного права та сприяли піднесенню юриспруденції.

    Вся історія візантійської культури забарвлена ​​боротьбою ідеології правлячих класів, що панувала, з опозиційними течіями, що виражають устремління широких народних мас. У цій боротьбі протистоять один одному, з одного боку, ідеологи церковно-феодальної культури, що відстоюють ідеал підпорядкування плоті духу, людини – релігії, що прославляють ідеї сильної монархічної влади та могутньої церкви; з іншого боку, представники вільнодумства, одягненого зазвичай в одягу єретичних вчень, які захищають певною мірою свободу людської особистості і виступають проти деспотизму держави та церкви. Найчастіше це були вихідці з-поміж опозиційно налаштованих міських кіл, дрібнопомісних феодалів, нижчого духовенства та народних мас.

    Особливе місце посідає народна культура Візантії. Народні музика і танець, церковні і театральні уявлення, що зберігають риси античних містерій, героїчний народних епос, сатирична байкова творчість, що викриває і висміює пороки ледачих і жорстоких багатіїв, хитрих ченців, продажних суддів, - такі різноманітні та яскраві прояви народу. Неоціненний внесок народних майстрів у створення пам'яток архітектури, живопису, прикладного мистецтва та художніх ремесел.

    Розвиток наукових знань. Освіта

    У ранній період Візантії ще зберігалися старі центри античної освіченості - Афіни, Олександрія, Бейрут, Газа. Проте наступ християнської церквина античну язичницьку освіченість призвело до занепаду деяких із них. Було знищено науковий центр в Олександрії, під час пожежі загинула знаменита Олександрійська бібліотека, у 415 р. фанатичне чернецтво роздерло видатну жінку-вченого, математика та філософа Іпатію. За Юстиніана була закрита вища школа в Афінах - останній осередок античної язичницької науки.

    Надалі центром освіченості стає Константинополь, де у ІХ ст. створюється Магнаврська вища школа, у якій поруч із богослов'ям викладалися і світські науки. У 1045 р. у Константинополі було засновано університет, що мав два факультети - юридичний та філософський. Там була створена вища медична школа. Країною були розкидані нижчі школи, як церковно-монастирські, і приватні. У великих містах та монастирях зустрічалися бібліотеки та скіпторії, де переписувалися книги.

    Панування схоластичного богословського світогляду не змогло задушити у Візантії наукову творчість, хоч і гальмувало його розвиток. В галузі техніки, особливо ремісничої, завдяки збереженню багатьох античних прийомів та навичок Візантія у період раннього середньовіччя значно обганяла країни Західної Європи. Найвищим був рівень розвитку та природничих наук. У математиці поруч із коментуванням древніх авторів розвивалося й самостійне наукове творчість, яке живиться потребами практики - будівельного справи, іригації, мореплавання. У ІХ-ХІ ст. у Візантії починають застосовувати індійські цифри в арабському написанні. До ІХ ст. належить діяльність найбільшого вченого Льва Математика, який винайшов систему світлового телеграфу та заклав основи алгебри, використавши літерні позначення як символи.

    У сфері космографії та астрономії точилася гостра боротьба між захисниками античних систем та прихильниками християнського світогляду. У VI ст. Косьма Індікоплов (тобто «плавав в Індію») у своїй «Християнській топографії» поставив завданням спростувати Птолемея. Його наївна космогонія ґрунтувалася на біблійних уявленнях про те, що Земля має форму плоского чотирикутника, оточеного океаном та покритого небесним склепінням. Однак античні космогонічні уявлення зберігаються у Візантії та в IX ст. Проводяться астрономічні спостереження, хоча вони дуже часто переплітаються з астрологією. Значних успіхів досягли візантійські вчені у галузі медицини. Візантійські медики не лише коментували праці Галена та Гіппократа, а й узагальнювали практичний досвід.

    Потреби ремісничого виробництва та медицини стимулювали розвиток хімії. Поруч із алхімією розвивалися і початки справжніх знань. Тут зберігалися античні рецепти виробництва скла, кераміки, мозаїчної смальти, емалей та фарб. У VII ст. у Візантії був винайдений «грецький вогонь» - запальна суміш, що дає негасиме водою полум'я і навіть спалахує при зіткненні з нею. Склад «грецького вогню» довго тримався в глибокій таємниці, і лише пізніше встановили, що він складався з нафти, змішаної з негашеним вапном та різними смолами. Винахід «грецького вогню» на тривалий час забезпечило Візантії перевагу в морських битвах та багато в чому сприяло її гегемонії на морі у боротьбі з арабами.

    Широкі торгові та дипломатичні зв'язки візантійців сприяли розвитку географічних знань. У «Християнській топографії» Косми Індикоплова збереглися цікаві відомостіпро тваринний і рослинний світ, торговельні шляхи та населення Аравії, Східної Африки, Індії. Цінні географічні відомості містять твори візантійських мандрівників і паломників пізнішого часу. Паралельно з розширенням географічних знань йшло знайомство з флорою і фауною різних країн, узагальнюване у працях візантійських учених-дослідників природи. До X ст. відноситься створення сільськогосподарської енциклопедії - «Геопоніки», що узагальнила досягнення античної агрономії.

    Водночас у візантійській культурі дедалі більше проявляється прагнення пристосувати досягнення емпіричної науки до релігійних уявлень.